Home page > Basın Bültenleri > Sağlık için...

Authorize the processing of personal data
Edit email address
Invalid email
Email Sent
Authorize the processing of personal data
PDF Version

Sağlık için Yenilikçi Fikirler

Date: 10/04/2017

Bilimsel bilgi birikimi, etik kurallara bağlılığı, toplum sağlığı bilinci ve yenilikçi fikirler üretme isteği ile dünya genelinde 60 ülkede hizmet sunan Chiesi İlaç, gücünü ekibinden ve yaşama değer katan yenilikçi ürünlerinden alıyor… 

DENGE: 80. yılını kutlayan Chiesi İlaç’ın kuruluş hikâyesini öğrenebilir miyiz? FİLİZ BALÇAY: Chiesi İlaç’ın yolculuğu, 1935’te Giacomo Chiesi tarafından, Parma-İtalya’da, iki kişi ile küçük bir eczane laboratuvarında başlatıldı. Uluslararası alanda ilk adımın atılması 1970’te Brezilya’da faaliyete geçen üretim tesisi ile oldu. Günümüzde dünya genelinde 4.100 çalışanımız, AR-GE odaklı bilimsel bilgi birikimimiz ve “Sağlık için Yenilikçi Fikirler” üretme isteğimiz ile 5 kıta ve 60 ülkede faaliyet göstermekteyiz.


Türkiye’deki operasyonumuz ise 2007 yılından bu yana faaliyet gösteriyor. Solunum, Alerji, Yenidoğan, Kardiyovasküler, Ağrı/İnflamasyon ve Nadir Hastalık tedavilerine yönelik, yenilikçi farmasötik teknoloji esasına dayalı ve lisanslı geniş bir ürün portföyüne sahibiz. “Sağlık için Yenilikçi Fikirler”den hareketle inovatif tedavi ilaçları portföyümüzü genişletmeyi hedefliyoruz. D.: Chiesi İlaç’ı bugünlere getiren önemli kilometre taşları, ilkler neler?


F.B.: Dünyada 1940’lı yıllarda ilk yurt dışı satışımızın gerçekleşmesi, 1955’te üretim tesisimizin büyütülmesi, 1978’de globalleşmenin ilk adımı, 1979’da ilk orijinal ürünümüz Clenil’in pazara sunulması, 1993’te surfaktan lansmanı, 2005’te Chiesi Vakfı’nın kuruluşu, 2013’te Zymenex ve 2014 yılında Cornerstrone Therapeuthics’in satın alınması önemli kilometre taşlarımızdan.


Türkiye’de 2008 yılında, yenidoğan tedavi alanında “düşük doğum ağırlıklı prematüre bebekler”de görülen solunum bozukluklarından RDS’de akciğer sürfaktanına en yakın doğal sürfaktan tedavi ajanı olan Curosurf, Special Care ekibimiz tarafından tedaviye sunuldu. Ürünün prematüre bebeklerin hayata tutunmasına anlamlı şekilde destek olması ile ülkemizde yenidoğan bebek ölümlerindeki sayısal azalmaya katkı sağlanması, Chiesi İlaç’ı bugünlere getiren güçlü ve önemli kilometre taşlarımızdan biridir. 


Bir diğeri ise; 2008’de Rinoclenil lansmanını takiben, Avrupa Birliği’nde yenilikçi ilaç teknolojisi dalında ödül almış olan Modülit Teknolojisi grubu ürünlerinden Foster’in, Şubat 2009’da Astım ve KOAH alanlarında tedaviye sunulmuş olmasıdır. Astım ve KOAH’ın inhaler ajanlar ile tedavilerinde “Solunabilir Partikül Dozu”nun teminini sağlayan Modülit Teknolojisi, özünde kortikosteroidlerin orofarengeal birikimini minimize etmeyi hedefleyen ve etkin maddenin bronş ağacında yaygın erişimine imkân veren bir teknolojidir. Diğer taraftan Foster, lansmanının yapıldığı 2009 yılında kombine inhaler pazarında “sprey” formunda pazara verilen ilk ürün olmasıyla birlikte günümüz için İKS/LABA kombinasyon tedavisinde sprey formlarının da öncüsüdür. D.: 80. yıl kutlamaları çerçevesinde özel projeleriniz olacak mı?